Drgania silnika elektrycznego i przekładni: co to może być? – FAQ

Wibracje motoreduktora są zjawiskiem dość powszechnym i zależą od różnych problemów, które mogą być szkodliwe dla maszyny.

Jeśli wibracje pochodzą z silnika elektrycznego, w zależności od prędkości obrotowej wału, mogą być mniej lub bardziej intensywne

Przyczyną może być uszkodzony element (np. zużyte łożysko) lub niewspółosiowość elementów motoreduktora.

Gdy drgania silnika zależą od wirnika

Nieprawidłowy montaż wirnika powoduje luzy osiowe i promieniowe w wirniku, co z kolei prowadzi do drgań; nieregularna szczelina powietrzna również może być generatorem drgań.

Z czasem wibracje te mogą uszkodzić silnik i spowodować jego nieprawidłowe działanie.
Wibracje silnika i przegrzewanie się układu elektrycznego

Inną przyczyną drgań może być brak równowagi elektrycznej: brak równowagi może być spowodowany niedoskonałym zasilaniem lub uszkodzonym uzwojeniem.

Jeżeli brak wyważenia jest spowodowany zasilaniem, ważne jest, aby rozwiązać problem przed uszkodzeniem uzwojenia. Jeśli uzwojenie jest uszkodzone, często warto wymienić cały silnik.
Wibracje silnika trójfazowego

Silniki prądu przemiennego odgrywają coraz ważniejszą rolę w działaniu maszyn i zautomatyzowanych urządzeń w produkcji przemysłowej; ich wady lub uszkodzenia mogą powodować znaczne straty finansowe.

Wibracje silnika nie muszą oznaczać jego uszkodzenia!

Na przykład silniki jednofazowe, jeśli dostarczają mniej niż wynosi ich moc znamionowa lub pracują bez obciążenia (bez obciążenia), mogą z natury wprowadzać drgania, które są następnie przenoszone na przekładnię; w takim przypadku zaleca się sprawdzenie, czy zastosowany silnik jest odpowiedni do danego zastosowania.

Wreszcie, podczas montażu można popełnić błąd techniczny, który nieuchronnie prowadzi do drgań: mówimy o niedoskonałych sprzęgłach między silnikiem a przekładnią lub między przekładnią a obciążeniem końcowym, które mogą przenosić drgania.